ЗМІ про компанію Вікібізнес

Ті, хто розповідають світу про кіборгів, війну і справжню історію. Як українці відвойовують Вікіпедію у росіян


21-е століття диктує інші правила боротьби пропаганд: з'являються нові потужні інструменти, але при цьому і виклики, на які держава має відповідати. Одним з таких полігонів для боїв давно вже стала "Вікіпедія".
Росія дуже швидко освоїла правила цієї боротьби і почала вести антиукраїнську пропаганду не тільки в російськомовній версії, але і на сторінках, які читають люди на Заході. Україна ж не відразу включилася в процес, тому якийсь час в англомовних статтях про терористів "ДНР-ЛНР" можна було зустріти такі словосполучення як "повстанці", "громадянська війна" та інші висловлювання з методичок російських пропагандистів.
Помітивши це, група волонтерів заснувала "Вікіпатруль", який щодня бореться за те, щоб Україна була представлена ​​в правильному світлі, а мільйони людей за кордоном могли прочитати правду про події в нашій країні. "Рубрика" зв'язалася з одним із засновників руху, співвласником компанії "Вікібізнес" Романом Мельником, щоб розпитати докладніше про їхню діяльність. Про євреїв і Богдана Хмельницького, інформаційні війни з росіянами і подальші перспективи проекту — читайте в нашому новому матеріалі.

"Ти ще повинен довести "Вікіпедії", що "ДНР" — шарашкіна контора"

На перший погляд може здатися, що правити "Вікіпедію" не важко — будь-хто може зайти на потрібну йому сторінку і внести зміни в текст. Однак насправді в онлайн-енциклопедії діють жорсткі правила і будь-яка нова інформація вимагає підтверджень з авторитетних джерел.
"Ще років п'ять тому я побачив в англомовній вікіпедії, що "ДНР-ЛНР" там позначають "невизнаними республіками". Після чого почав доводити, що це штучні формування, які не мають нічого спільного з державою. Витратив на це купу часу, поки не знайшов авторитетні обґрунтування. Допомогла одна з цитат Барака Обами, де він посилався на НАТО — було дуже важко", — розказав Роман Мельник. — "У "Вікіпедії" іноді включають надмірну формальність, академічність. Якщо ти не можеш навести приклади з якихось авторитетних джерел за типом New York Times, де є чітке визначення, що "ДНР" — це шарашкіна контора, то твою правку вони скасовують. Типу ти з України і заангажований, а потрібно спиратися на щось нейтральне. А росіяни при цьому публікують всілякі дурниці. Ще років п'ять тому багато російських ЗМІ вважались досить авторитетними джерелами, тому доводилося пояснювати, що вони якраз і заангажовані".


"У статтях ми пишемо не тільки про війну і наші трагедії"

Активісти "Вікіпатруля" зосередили свої зусилля на роботі з англомовними сторінками. Також не забувають і робити тексти про Україну німецькою, польською, французькою, португальською та іншими мовами — благо, що команда у них багатомовна. Але визнають, що боротися на території російської "Вікіпедії" практично неможливо. 
"У росіян йде державне фінансування. Вони навіть підтримують місцеву "Вікіпедію", вливаючи в неї гроші. Трошки підкуповують. Є припущення, що російських вікіпедистів часто скеровують і корумпують ФСБшники. Це видно з їхньої поведінки у вікі. До речі, в Україні СБУшники теж намагалися вийти на конкретних вікіпедистів. Але лише щоби прибрати інформацію про певних політиків. Про національні інтереси мови не було, на жаль. Великим каменем спотиканням є той факт, що більшість росіян — імперці за мисленням, тому продовжують російську пропаганду добровільно".
Держава в Україні поки працює з "Вікіпедією" не так щільно, проте деякі зрушення все ж є. Роман Мельник нам розказав про те, які саме:
"Ми плануємо певну співпрацю з нашими держорганами. Скоро повинні зустрітися з певними високопосадовцями і поговорити про те, щоб ми могли навчити наших дипломатів, політиків, у яких є багато помічників, як правильно редагувати "Вікіпедію". Вони все одно її використовують у своїй професійній діяльності, плюс вони освічені, тому виправити якусь жесть для них зовсім не проблема. У нашому МЗС, до речі, робили деякі речі і самі по собі, хоча можливо почули якраз наші заклики, бо ми активно розповідаємо про вікі. Наприклад, МЗ проводили невеликі вікіпедійні марафони, щоб про Україну більше писали в англомовній вікі".
Вікіпатруль просуває інтереси України по-різному і в різних площинах: "У статтях ми не тільки критикуємо Росію, війну і згадуємо наші трагедії, але і критикуємо поліцейський режим Авакова. Про Катю Гандзюк створили статтю в англійській "Вікіпедії", про Стерненка в російській переписали, бо там його називали вбивцею. Пишемо різними європейськими мовами про українську культуру, сучасні фільми, тих же "Кіборгів", наші серіали, запостили невелику серію про невизнаних українських композиторів".

Продовження читайте на Рубриці